Zakładanie lokat po urodzeniu pierwszego dziecka ma zabezpieczyć jego przyszłość i zapewnić to, że gdy dorośnie będzie mogło przeznaczyć pieniądze na studia, kupno mieszkania czy może zacznie spełniać swoje marzenia.
Edukacja a pieniądze
Przychodzi ten moment, gdy należy dziecko wprowadzić w świat finansów. Gdy ma już kilkanaście lat, być może samo będzie chciało zarządzać swoimi finansami. Rodzice powinni pokazać mu, jak organizować sobie budżet. Decyzja o założeniu konta bankowego jest świetna, gdy nasz nastolatek coraz bardziej się usamodzielnia.
Polskie banki od lat mają w swojej ofercie możliwość założenia konta z pełną kontrolą rodzicielską.
Dzieci też mogą mieć konto
Polskie prawo bankowe dopuszcza do otworzenia rachunku bankowego dla osób od 13 do 18 roku życia za zgodą prawnego opiekuna. Dziecko może samo dysponować środkami, które znajdą się na koncie.
Zazwyczaj opłaty za prowadzenie takiego konta są o wiele niższe niż konto dorosłego. Kontrola rodzicielska obejmuje wgląd w konto, ustanowienie miesięcznego limitu wypłat, a nawet ustanowienie limitów płatności kartą.
Lista najkorzystniejszych ofert banków
- PKO Konto Dziecka: oferuje atrakcyjne oprocentowanie, w dodatku jest całkowicie bezpłatne. Minusem jest zakładanie dodatkowego konta rodzica, jeśli chcemy mieć kontrolę na rachunkiem dziecka.
- HAIZ w Alior Banku: konto na miarę naszych czasów z dostępem do aplikacji mobilnej na smartofona, świetna i dla dziecka i dla rodzica, który chce kontrolować swoje wydatki.
- Mbank dla Młodych: możesz założyć to konto trzynastolatkowi, a on będzie korzystał z niego, jak długo zechce – bez ograniczeń czasowych. Plusami są bezpieczeństwo i nowe, technologiczne rozwiązania.
- Izzykonto w mBanku: bezpłatne konto, które nie wymaga, aby rodzic posiadał konto opiekuna w tym samym banku. Oferuje wiele zniżek i rabatów, bezpłatne i łatwo dostępne wypłaty w bankomatach, aplikacjach mobilnych i internecie.
Na co zwrócić uwagę: podsumowanie
Wiemy już, że należy najpierw poznać, jakie koszty czekają nas za prowadzenie konta dla nastolatka, ile kosztuje utrzymanie karty i czy wypłaty są darmowe.
Jak chodziliśmy do gimnazjum, każdy z nas oszczędzał pieniądze z PKO. Można było wygrać ciekawe nagrody. Ach, to były czasy!