W dzisiejszych czasach można płacić za zakupy i usługi na różne sposoby. Jedną z częściej wykorzystywanych możliwości jest płacenie telefonem. Technologia ta wciąż się rozwija i już niedługo przedsiębiorcy będą mogli używać smartfonów, także do przyjmowania płatności. Będzie to bez wątpienia prawdziwa rewolucja w dziedzinie finansów.

Początek rewolucji ma miejsce w Polsce

Polska to kraj, w którym wyjątkowo duże znaczenie mają płatności zbliżeniowe. Dlatego też, to właśnie u nas najszybciej wdrażane są wszelkie nowinki z tym związane. Rozwiązanie SoftPOS to prawdziwy krok milowy w dziedzinie płatności bezgotówkowych. Za opracowanie tej usługi odpowiada:

  • Visa – która opracowała technologię przetwarzania płatności,
  • Fiserv – autor aplikacji umożliwiającej obsługiwanie płatności,
  • Samsung – odpowiedzialny za platformę zabezpieczeń i urządzenia, na których usługa będzie działać.

Cały proces dokonywania transakcji za pomocą systemu SoftPOS jest stosunkowo prosty. Wystarczy jedynie uruchomić na swoim tablecie lub smartfonie od Samsunga aplikację SoftPOS. Następnie klient musi przybliżyć do niej tablet, smartfon, kartę płatniczą, zegarek lub cokolwiek innego, co umożliwia dokonanie płatności. Ostatnim etapem jest podanie numeru telefonu, na który wysłane zostanie potwierdzenie transakcji.

Technologia SoftPOS działa dzięki modułowi NFC i specjalnej platformie Knox. Jest to więc bezpieczne rozwiązanie, które może współpracować z każdym modelem tabletu lub smartfonu Samsunga, który ukazał się na rynku w przeciągu ostatnich lat.

Kiedy usługa będzie dostępna w Polsce?

Pierwsza transakcja za pośrednictwem tej metody odbyła się 6 września 2019 roku w Warszawie. Wszystko dlatego, że wprowadzenie takiej usługi jest możliwe jedynie w kraju, w którym płatności bezgotówkowe są popularne. Jak wspomniano wcześniej, Polska pod tym względem mieści się w światowej czołówce.

Pilotażowy program ma wystartować w 2020 roku. W pierwszej fazie będzie możliwe dokonywanie jedynie płatności do 50 zł, bez konieczności podawania PIN-u, jednak po czterech kwartałach ograniczenie ma zostać zdjęte i telefony będą mogły funkcjonować jako zwykłe terminale.

Czy to rozwiązanie będzie cieszyło się dużą popularnością?

Płacenie komórką o komórkę czyli SoftPOS
Źródło: pexels.com

Wiele osób pracujących nad tym rozwiązaniem zastanawia się, czy będzie się ono cieszyło dużą popularnością i czy przyjmie się na stałe. Warto jednak zauważyć, że wciąż w wielu miejscach występuje spory problem z płatnościami kartą. Największe trudności występują w przypadku płatności za jedzenie z dowozem, a także w taksówkach oraz, gdy korzysta się z usług różnych fachowców, jak np. hydraulik.

Niestety koszty wynajmu terminala nie należą do najniższych, dlatego wiele osób rezygnuje z tego rozwiązania. Jednak smartfon posiada prawie każdy z nas, a sama płatność za usługę nie będzie większa niż kilkanaście złotych na miesiąc. Jest to o wiele bardziej korzystne rozwiązanie niż korzystanie z tradycyjnego terminala.

Usługa ma wystartować w Polsce, a następnie jej dostępność ma być rozszerzona na inne kraje w Europie, a także na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji.

Polacy bardzo chętnie korzystają z najnowszych technologii i nowinek. Dlatego można przypuszczać, że nasz kraj jest jak najbardziej odpowiedni do przeprowadzania testów.

Warto zaznaczyć, że przedstawiciele Samsunga zapewniają, że taki sposób płatności będzie jak najbardziej bezpieczny, ponieważ każda płatność opatrzona jest wieloma zabezpieczeniami. Technologie Knoc zapewniają spokój.

Demonstracyjne płatności tą techniką można było zaobserwować na targach IFA. Każdy zainteresowany mógł sam się przekonać jak to działa i o czym należy pamiętać, decydując się na wykorzystanie takich płatności. System jest bardzo praktyczny i obiecujący. Z pewnością jego wdrożenie w różnych obszarach rynku będzie prawdziwą rewolucją i krokiem milowym w dziedzinie płatności. Warto być na bieżąco i wiedzieć kiedy system zacznie działać w popularnych, odwiedzanych przez nas punktach, w których do tej pory płatność bezgotówkowa była nie możliwa.