Dzięki lokowaniu pieniędzy i oszczędnościom zabezpieczamy przyszłość swoją i swojej rodziny, jesteśmy przygotowani na nagłe wypadki losowe i możemy pozwolić sobie na więcej – na przykład wstać i trzasnąć drzwiami wtedy, gdy mamy na to wielką ochotę.

Porównanie lokaty i konta oszczędnościowego

Posiadając pewną sumę pieniędzy mamy do wyboru kilka opcji, gdzie je zainwestować. Najczęściej wybierane to lokaty bankowe, działające na zasadzie umów z bankiem, którym oddajesz majątek do dyspozycji na określony czas, z gwarancją wypłaty odsetek oraz kapitał pod koniec umowy.

Natomiast konto oszczędnościowe polega wyłącznie na gromadzeniu własnych środków z wybranym oprocentowaniem, a w zamian bank także obraca twoimi pieniędzmi.

Możemy wnioskować, że obie opcje właściwie niczym się nie różnią, jednak istnieje kilka zasadniczych, które nie są możliwe dla lokaty.

Zakładając lokatę, musisz dysponować określoną sumą pieniędzy, aby w ogóle ją otworzyć. Podczas trwania umowy nie masz możliwości dopłacania lub wypłacania, tak jak w przypadku konta oszczędnościowego.

Wypłacając pieniądze z konta oszczędnościowego tracimy część odsetek lub prowizji. Dodatkowo na konto oszczędnościowe możesz przelewać tyle, ile chcesz bez ustalonych limitów. Większość kont oszczędnościowych jest bezterminowa, dzięki czemu możesz spokojnie zaplanować wydatki nawet na najbliższe kilkadziesiąt lat.

Wybranie konta oszczędnościowego i lokaty jest bezpieczne, ponieważ pieniądze są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 tysięcy Euro we wszystkich bankach.

Bezpieczeństwo lokat bankowych

Chyba nigdy nie zapomnimy, jak parabanki wystrychnęły na dudka tysiące ludzi, którzy utracili majątki swojego życia. Teraz lokaty zakładamy w bankach, a te dodatkowo są pod ochroną ustawy.

Teraz możesz założyć lokatę nawet przez internet, nie wychodząc z domu, w placówce oddziału lub przez konsultanta.

Lista najkorzystniejszych lokat w 2018

Do najlepszych na ten moment lokat ma bank BGŻ Optima ze stałym oprocentowaniem 3,5% z gwarancją wypłaty odsetek w przypadku zerwania lokaty, mBank z tymże samym oprocentowaniem, jednak kwota wejścia jest bardzo niska: już 500 złotych! Kolejne to Nest Bank, który wygrywa najwyższym, bo aż 4% dla starych i nowych klientów! Warta uwagi jest również oferta Idea Banku.