Masz osiemnaście lat, dookoła pachną bzy, właśnie skończyłeś pisać maturę i… co teraz? Być może nie zdajesz sobie sprawy, ale właśnie rozpoczynają się najdłuższe wakacje twojego życia.

Jeśli nie masz pojęcia, co chcesz robić w życiu i na jakie studia iść, mamy dla ciebie kilka alternatywnych rozwiązań.

Praca i własny biznes

Tak! Nie ma się czego obwiać, doświadczenie własnych, pierwszych zarobionych pieniędzy to zawsze wielkie przeżycie. Młodzi ludzie mają naprawdę wielki wybór dzięki dostępom do nowych technologii. Możesz spróbować pisać teksty, robić zdjęcia czy sprzedawać własne rękodzieło, albo poszukać ciekawego stażu na wakacje. Także wyjazd za granicę dobrze Ci zrobi – poćwiczysz język, nauczysz się samodzielności i zarobisz na studiowanie w mieście, o którym marzysz.

Nauczyć się nowych umiejętności

Długie wakacje to czas na samorozwój. Warto nabyć umiejętności, które są nieodłączną częścią dorosłego życia. Nauka gotowania, organizacja, kurs na prawo jazdy – to wszystko pomoże ci lepiej przeżyć każdy dzień w obcym mieście. Jeśli jeszcze nie odnalazłeś własnej pasji, to doskonały moment na to, aby jej poszukać. Wsłuchaj się w swoją intuicję, aby nie popełnić karygodnego błędu i iść na studia lub do pracy, która zupełnie nas nie interesuje. W pracy spędzamy 1/3 życia, więc zadbaj o to, aby była to praca twoich marzeń, połączona z pasją.

Wakacje życia

Zbierz swoich najlepszych przyjaciół i wybierzcie się razem na podróż życia. Mogą to być leniwe wakacje nad Oceanem lub szalony trip po Europie własnym pojazdem lub metodą na stopa. Już nigdy nie będziesz miał okazji przeżyć tak beztroskich wakacji, jak te po maturze.

Wyprowadź się

Najlepiej do dużego miasta. Nie daj sobie wmówić, że nie dasz rady lub życie jest zbyt drogie. Znajdź pokój, idź do pracy, poznaj nowych ludzi i… baw się dobrze. W dużym mieście kryje się wielki potencjał – muzea, galerie, koncerty, teatr, kino. Bierz z tego całymi garściami, póki masz na to czas i chęci.