Pewnie wielu z nas na wieść o potrzebie planowania budżetu domowego dostaje gęsiej skórki. Niektórzy z nas przecież nie raz już próbowali, i nic. Nie działały żadne testowane metody. Nie poddawajmy się jednak, bo planowanie w tym temacie w dzisiejszych czasach jest naprawdę bardzo ważne. Nie jest to też wcale takie trudne, ani czasochłonne. Tym bardziej, jeśli zastosujemy się do porad, podanych poniżej.

Jak więc zaplanować budżet domowy? Jakie kroki należy podjąć w tym temacie? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Odpowiedzi na wszystkie te i podobne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Czym jest budżet domowy i dlaczego ważne jest jego planowanie?

Tematyka budżetu domowego staje się szczególnie ważna, gdy zmuszeni jesteśmy do samodzielnego ponoszenia wszelkich wydatków. Wtedy potrzebne nam jest planowanie finansowe. Należy robić to w taki sposób, aby przychody były w stanie pokryć nasze stałe i zmienne wydatki. Planowanie budżetu, wbrew pozorom, nie dotyczy wyłącznie tych, którzy nie zarabiają dużo. Jest ono istotne, również przy stosunkowo wysokich zarobkach. Choćby po to, żeby nie popaść w długi.

Czym więc jest budżet domowy? Najprościej rzecz ujmując, jest to narzędzie dyscyplinujące. Jest ono bazą do podejmowania odpowiedzialnych decyzji związanych z finansami. Zaliczamy do nich chociażby kredyt gotówkowy. Na przykład wiele osób bierze go bez wcześniejszych przemyśleń. Później okazuje się, że rodzina ledwo wiąże koniec z końcem i nie jest w stanie go spłacić.

Dostępnych jest wiele różnych metod ewidencjonowanie wydatków domowych. Najbardziej popularna to zapiski w zeszycie. Jednak w XXI wieku coraz bardziej ulega to zmianie. Dużo szybszy i wygodniejszym sposobem jest forma elektroniczna. Jednak każdy powinien znaleźć metodę odpowiednią dla siebie.

Długopis, notatnik, kalkulator i plik pieniędzy na białym tle
Źródło: Pexels

Jak zaplanować budżet domowy? 7 kluczowych porad

  1. Sprawdź, na co wydajesz pieniądze. To kluczowy i najważniejszy krok. Podstawą w planowaniu budżetu domowego jest bowiem dokładna analiza wydatków.  Tak zwane nadprogramowe wydatki biorą się z nieświadomości ich istnienia. Tak więc dopóki starcza nam pieniędzy na miesiąc, to nie przywiązujemy do nich dużej kontroli. Jak sprawdzić, na co wydajemy pieniądze? Dobrą opcją jest zainstalowanie aplikacji bankowej do prowadzenia budżetu domowego. Zaletą jej jest to, że nie zachodzi potrzeba udostępniania naszych finansów programom trzecim. Wadą może być to, że w takich aplikacjach zapisują się jedynie wydatki poczynione kartą płatniczą.
  2. Uporządkuj dochody i wydatki. Gdy znamy już nasze wydatki, warto je uporządkować na wydatki stałe, okolicznościowe, na przyjemności i rozrywkę. Dobrą opcją jest po prostu zapisywanie tego w zeszycie albo arkuszu kalkulacyjnym. W ten sposób poznamy precyzyjną sumę, jaka wydajemy na poszczególne kategorie. W kategoriach koniecznie utwórzmy również wydatki odłożone.
  3. Zastosuj plan oszczędnościowy. Gdy uznamy, że w naszej „kasie” nie pozostaje wiele na niespodziewane wydatki, to warto wdrożyć plan oszczędnościowy. Być może warto założyć po prostu konto oszczędnościowe? Jeśli chcemy robić to bardziej „po domowemu” do odkładajmy zaoszczędzone pieniądze do koperty.
  4. Zbuduj poduszkę finansową. Jej zadaniem jest zagwarantować bezpieczeństwo finansowe, gdy przysłowiowo pali nam się grunt pod nogami. Najlepszym rozwiązaniem jest uzbieranie sumy, która sześciokrotnie przekracza nasze miesięczne wydatki. Takie pieniądze, powinny być trzymane oddzielnie i wykorzystywane tylko do naprawdę nagłych wypadków, których się nie spodziewamy
  5. Rodzinna edukacja. Ważnym punktem jest również wzajemne edukowanie w rodzinie. Głównie dzieci. Należy uczyć je o pieniądzach i budować świadomość o nich. Ważne są wspólne rozmowy, w których rodzinny budżet powinien odgrywać główną rolę. Takie informacje nie tylko zaspokoją ciekawość pociech, ale i być może zrodzą kolejne pytania. Pokazujmy też dzieciom fizyczne wydatki i tłumaczmy ile i na co wydajemy.
  6. Zautomatyzuj wydatki. Warto skorzystać w tym przypadku z pomocy bankowego systemu. Należy ustawić w nim automatyczne przelewy, którymi opłacać będziemy opłaty stałe. Głównie za mieszkanie, media czy żłobek dla dziecka. Najbardziej optymalnie będzie, jeśli przelewy będą wychodzić już w dniu otrzymania wypłaty. W takim wypadku nie będzie rodzić się pytanie, czy lepiej zapłacić teraz, czy później. Wszystkie pozostałe wydatki, najpierw „wydajmy” na papierze. rozpiszmy ile i na co jesteśmy w stanie wydać i jaką kwotę chcemy odłożyć.
  7. Szukaj dodatkowych zajęć. Ostatecznie, gdy w budżecie potrzebne są dodatkowe wpływy, zaciśnij pasa i weź nadgodziny. W ten sposób podreperujesz domowy budżet. Możesz również poszukać jakichś dodatkowych zleceń, albo sprzedać przedmioty czy urządzenia, których już nie potrzebujesz. Dodatkowe zarobki połącz z modyfikacją wydatków. Zastanów się, z czego możesz zrezygnować i jak jeszcze bardziej możesz oszczędzać pieniądze. Dodatkowe zajęcia z pewnością nie będą wtedy potrzebne na stałe.