Polska może pochwalić się przodownictwem w finansach i płatnościach na tle całej Europy. Dostępne metody płatności są bardzo funkcjonalne i wygodne, ale czy do końca bezpieczne?

Aplikacje na telefon

W zależności jakiego systemu używasz – IOS lub Android masz do wyboru kilka rozwiązań. Najbardziej znana to system BLIK, który polega na wprowadzaniu kodów jednorazowych wyświetlanych losowo na ekranie telefonu i który należy wpisać do terminala płatniczego. Nie jest to tak wygodne jak metoda zbliżeniowa, ale gdy zapomnimy portfela czy karty, a nie mamy gotówki jest jak znalazł.

Kolejną możliwością jest włożenie karty współpracującej z bankiem do smartfona, dzięki którym także zapłacimy zbliżeniowo.

Czy takie płatności są bezpieczne

Tak jak twój osobisty komputer, smartfon jest zagrożony wirusami, szczególnie jeśli często łączy się w ogólnodostępnych sieci WiFi, ponieważ wszystko, co dzieje się w sieci otwartej można łatwo szpiegować.

Gdy złodziej przejmie kontrolę nad naszym smartfonem, łatwo będzie mu autoryzować środki. W przypadku przelewów internetowych jest trudniej, ponieważ autoryzujemy je dodatkowo używając drugiego urządzenia mobilnego.

Jak się zabezpieczyć

Do tej pory najbezpieczniejszym sposobem na chronienie swoich danych jest zakup telefonu zabezpieczanego odciskiem palca. Dodatkowo powinniśmy w miarę możliwości zainstalować sobie antywirusa oraz zabezpieczyć smartfon dodatkowym hasłem. Zabezpieczyć możemy także sam telefon, wyłączając opcję automatycznego łączenia się z darmową siecią WiFi.

Telefon jest przedmiotem osobistym, więc nie użyczaj go osobom trzecim, które mogą wykorzystać go do płatności zbliżeniowych. Tak samo jest z kradzieżą lub zgubieniem telefonu – tak jak w przypadku karty zgłaszamy sprawę jak najszybciej do naszego banku, aby zablokować konto.