Praca biznesie wymaga ciągłego kontaktu z naszymi współpracownikami, przełożonymi i klientami. To godziny rozmów, prowadzenia spotkań i wygłaszania prezentacji. Nasz ubiór oraz maniery powinny być nienaganne. Podpowiadamy, jak skompletować biznesową garderobę dla kobiet i mężczyzn.
Rodzaje biznesowego dress codu
Wyszczególniając stroje biznesowe możemy wyróżnić trzy typy określające styl, dzieląc się na te bardzo tradycyjne, jak i mniej surowe. Dress code w dużej mierze zależy od tego, jakie wykonujemy obowiązki i gdzie pracujemy.
Business formal
Bardzo surowa i oficjalna wersja naszego wizerunku. Obowiązuje w przypadku osób, które są reprezentantami firmy na oficjalnych spotkaniach, lunchach i kolacjach. Reguła ta również obowiązuje w korporacjach oraz na wysokich stanowiskach urzędniczych, państwowych i politycznych.
Business formal dla mężczyzn: obowiązują gładkie koszule bez wzorów, idealnie skrojone garnitury, skórzane buty, pasek i dodatki oraz minimum dodatków, z pozwoleniem na elegancki zegarek dobrany do pozostałych części garderoby, obowiązkowo krawat w stonowanych barwach.
Dla kobiet styl formalny jest jeszcze bardziej surowy. Możemy zapomnieć o kolorach, ubieramy wyłącznie garsonki, dopasowane żakiety, spódnice do kolan lub dłuższe, materiałowe spodnie, skórzane lub zamszowe pantofle nieodsłaniające pięt i palców. Tkaniny muszą być gładkie. Zakazane są bawełniane T-shirty, jeansy, wielkie, połyskujące torebki i lakierowane buty. Obowiązkowo musimy pamiętać o pończochach lub rajstopach w cielistym lub czarnym kolorze. Fryzura powinna być spięta, a makijaż niewidoczny. Zapominamy również o masywnej biżuterii.
Obowiązują takie kolory jak: biel, czerń, granat, szary, ecru, odcienie błękitu. Unikamy rzeczy jaskrawych, wyzywających, ozdobionych nadrukami i cekinami.
Business smart
To mniej restrykcyjna forma ubioru biznesowego. Stosujemy ją, gdy jesteśmy pracownikami biurowymi i obowiązują nas mniej formalne spotkania biznesowe. To najczęściej stosowany strój przez polskich pracowników firm, obowiązuje również w większości korporacji. Nadal musimy pamiętać o podstawowych zasadach dress codu, jednak możemy eksperymentować z kolorami, tkaninami i fakturami. Możemy również dodać więcej elementu własnego stylu.
Panie mogą zamienić garsonkę na spódnicę i sweterek, założyć zdecydowany kolor i ciekawy wzór. Panowie mogą zdecydować się na kolorowe koszule zapinane na guziki i sznurowane półbuty.
Business casual
Najmniej zobowiązujący ze wszystkich typów strojów biznesowych. W wielu korporacjach organizuje się tzw. casual friday, gdzie każdy pracownik przychodzi w takim stroju, w jakim mu wygodnie. W firmach, w których nie obowiązują specjalne relacje biznesowe, np. w software housach, agencjach reklamowych, wydawnictwach.
Dla kobiet oznacza to, że mogą porzucić szpilki i garsonki, a założyć wygodne półbuty, sportową marynarkę, bluzkę lub golf, a nawet jeansy!
Mężczyźni natomiast mogą zrezygnować z krawatu i ubrać koszulkę polo i rozpinany sweter, założyć mokasyny i jeansy.
Na szczęście odchodzi się od tego w nowoczesnych korporacjach i każdy może ubierać się tak, jak ma ochotę.