Najbardziej pożądana cecha każdego pracownika i szefa. Powstają o niej setki stron książek i artykułów, ale czy tak naprawdę wiemy, czym jest przedsiębiorczość i co powinniśmy o niej wiedzieć?
Definicja przedsiębiorczości
Przedsiębiorczość dzieli się na dwa ważne aspekty: jako czynnik produkcji, proces tworzenia i pracy lub zespół cech opisujący szczególny sposób postępowania człowieka w celu uzyskania konkretnych korzyści, najczęściej na polu zawodowym. Do najważniejszych cech, w które można włączyć osobę przedsiębiorczą jest kreatywność, pomysłowość i umiejętność podejmowania ryzyka, a także dostosowywanie się do różnych warunków oraz aktywność. Nieodłącznie z przedsiębiorczością związana jest ambicja i twórczość.
W czym przedsiębiorczość pomaga na co dzień
Przedsiębiorczość jest równoważnością słowa rozwój i ambicja. Pojęcia wiążą się bardzo ściśle ze sobą, umożliwiając podejmowanie nawet takich działań, które nie muszą zakończyć się sukcesem. W takich decyzji wyciąga się najwięcej wniosków i lekcji. To codzienna praca nad sobą, nawet w obliczu porażki. Przedsiębiorczy człowiek zrobi krok do tyłu, gdy musi, aby przeczekać ciężki moment i zrobić dwa silne kroki naprzód.
Przedsiębiorczość w biznesie
Zalążkiem dobrej przedsiębiorczości w biznesie jest inicjatywa. To ona rozpoczyna wszystkie procesy i projekty w firmie, w dodatku zmusza nas do bycia na bieżąco. W biznesie bycie przedsiębiorczym to już połowa sukcesu. Przedsiębiorczy kierownik będzie wykazywał się znajomością branży, będzie dbał o swoich pracowników i wcielał w życie nie tylko swoje osobiste zamierzenia, lecz będzie brał pod uwagę priorytety pozostałych.
Czy można się nauczyć być przedsiębiorczym
W szkołach podstawowych i średnich do programu eukacyjnego został włączony taki przedmiot jak Podstawy Przedsiębiorczości. Od najmłodszych lat zostajemy zaznajomieni z wiedzą, którą następnie powinniśmy wcielać z życie jako młody narybek rynku pracy. Czy powinniśmy się uczyć przedsiębiorczości? Nasz niedosyt powinny zaspokoić kursy internetowe bądź rozmowy z coachem. Nie bójmy się iść na całość, nawet jeśli nie mamy specjalnych predyspozycji – ryzyko jest nieodłącznym elementem bycia przedsiębiorczym.
Dzieci powinny uczyć się przedsiębiorczości w szkołach obowiązkowo zamiast religii!