W ówczesnych czasach młode pokolenie tuż po studiach pragnie wspiąć się na szczyty finansowej i zawodowej ścieżki. Rzeczywistość jednak okazuje się bardziej brutalna, niż przedstawiają internetowe media społecznościowe.

Poszukiwania i oczekiwania

Poszukiwania pierwszej pracy są bardzo trudne, ponieważ rzadko zdarza się, żeby na studiach uzyskiwało się umiejętności stricte przygotowujące do danego stanowiska w firmie. Dlatego musimy samodzielnie znaleźć swoje najmocniejsze strony i umiejętności, które umieścimy w CV lub podaniu o pracę. Ważne, aby wcześniej zastanowić się nad ścieżką zawodową, którą chcemy podążać i względnie je zaplanować, aby nasze życie nie było pasmem przypadków. Możemy skorzystać z konsultacji doradcy zawodowego lub biura karier dostępnego na uczelni.

Najtrudniejszym tematem są oczekiwania finansowe. Jeśli obijaliśmy się całe studia i nie pokusiliśmy się o zrobienie chociaż jednych, porządnych praktyk lub stażu zawodowego, nie oczekujmy ma początku kokosów. Ale nie martw się – normalne zarobki zaczynają się po około dwuletnim okresie doświadczenia.

Żeby przez najbliższe lata po studiach nie zarabiać niewiele, najlepiej rozpocząć swoją karierę zawodową już w trakcie studiów. Dzięki temu po studiach będziesz idealnym kandydatem do pracy w danym zawodzie i z rzędu będziesz mógł starać się o lepszą pensję.

Połączenie studiów i pracy zawodowej jest ciężkie, ale nie niemożliwe do wykonania. Najważniejsze to mieć pomysł na siebie. Wiele wybitnych biznesmenów zaczynało od bezpłatnych staży. Najważniejsze to nie poddawać się i nie pozwalać sobie na lenistwo. Bycie ambitnym na praktykach i stażach się opłaca, ponieważ takie osoby najczęściej zostają w firmie.

Wszelkiego rodzaju udział w wolontariatach również jest cennym doświadczeniem.

Wykreuj swój biznesowy profil

Młodzi ludzie są nieświadomi, jakie zagrożenia niesie ze sobą wirtualna rzeczywistość. Wszystko to, co publikują może być obejrzane przez każdego, łącznie przez przyszłego pracodawcę. Wiele z aplikacji może zostać odrzucone w momencie zalogowania na Facebooka lub Twittera. Głupie zdjęcia, nieodpowiednie zdjęcia z imprez, szaleństw, wygłupów, udostępnianie kontrowersyjnych treści lub ich publikowanie – nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak mocno kreują one twój wizerunek. Zrób coś dla swojej przyszłości i uporządkuj swój profil publiczny. Zadbaj również o profile na Linkedin lub Goldenline.