Chociaż coraz więcej dorosłych Polaków ma świadomość znaczenia gromadzenia środków, oszczędzanie nie jest ich mocną stroną. Większa niż do odkładania kapitału jest chęć do wydawania pieniędzy – to zwykle stanowi skutek braku odpowiedniej edukacji finansowej. Chcesz przed tym uchronić swoje dziecko? Zależy Ci na tym, by pociecha potrafiła racjonalnie gospodarować pieniędzmi i umiała zbudować poduszkę finansową w przyszłości? Zadbaj o to już teraz – najprostszym rozwiązaniem jest konto bankowe dla nieletnich.

Celem edukacji finansowej jest uświadomienie dzieciom, jaką rolę w życiu odgrywają pieniądze oraz jak należy nimi rozsądnie gospodarować. W zdobywaniu wiedzy pomaga przede wszystkim praktyka – naśladowanie wzorców oraz możliwość samodzielnego decydowania o posiadanych środkach. Dlatego z pomocą przychodzi dobre konto bankowe dla nieletnich (przykładowo na https://www.toyotabank.pl/dla-ciebie/konta/mlodziezowe/konto-click/szczegoly/) – konto osobiste, które pozwala młodzieży na niemal pełną swobodę.

 Młodzieżowe konto osobiste zamiast kieszonkowego?

Wręczanie kieszonkowego w gotówce ma swoje dobre strony. Często jednak skutkuje szybkim brakiem pieniędzy – środki najczęściej „rozchodzą się” w ciągu kilku dni. Mając bezpośredni dostęp do kieszonkowego, trudno zapanować nad finansami. Zawsze bowiem pojawi się czynnik zachęcający do wydatków.

Rezygnacja z kieszonkowego nie jest dobrym pomysłem. Można jednak je bardziej unowocześnić, na przykład poprzez zamianę gotówki na środki zgromadzone na rachunku osobistym. Konto bankowe pozwala na systematyczne monitorowanie wydatków, co przekłada się na lepszą kontrolę nad finansami. Stały wgląd do transakcji internetowych umożliwia bieżącą analizę tego, na co wydawane są pieniądze. Pozwoli to wyciągnąć wnioski na przyszłość – dziecko będzie bardziej racjonalnie podchodziło do zakupów.

Konto osobiste ma jeszcze jedną zaletę – z punktu widzenia rodziców. Jako że opiekunowie mają stały dostęp do rachunku, także mogą monitorować wykonywane transakcje. Pozwala to na lepsze przygotowanie się do rozmowy o finansach, podając osobiste przykłady związane z racjonalnym lub nierozsądnym gospodarowaniem pieniędzmi.

Jak wybrać dobre konto bankowe dla nieletnich?

Rachunek bankowy wykorzystywany w celach edukacyjnych powinien charakteryzować się określonymi parametrami. Warto zatem zwrócić uwagę m.in. na takie kwestie jak:

  • opłaty za otwarcie rachunku,
  • opłaty za prowadzenie rachunku,
  • opłaty za przelewy internetowe,
  • opłaty za wypłatę gotówki z bankomatów,
  • dostęp do bezpiecznej karty płatniczej.

Warto także sprawdzić, czy konto dla nieletnich pozwala rodzicom na wprowadzenie limitów, np. na wypłatę środków z bankomatu, transakcje bezgotówkowe i internetowe.

Chociaż kilka banków ma w swojej ofercie rachunki dla młodzieży, na uwagę zasługuje Konto Click proponowane przez Toyota Bank. Chociaż jest to typowe konto osobiste, środki ulokowane na rachunku są oprocentowane. Stanowi to dodatkową motywację do racjonalnego gromadzenia środków: im więcej pieniędzy jest odłożonych, tym większy zysk można osiągnąć – nawet do 2,5% w skali roku.

Młodzieżowe konto osobiste to dobry wybór, jeśli zależy Ci na efektywnej edukacji finansowej swojego dziecka.