Nowoczesne hale stalowe mogą pełnić różne funkcje, najczęściej jednak wykorzystywane są do przechowywania towarów i przygotowywania paczek do wysyłki. Hale logistyczne, bo tak nazywa się obiekty, w których składuje się produkty i kompletuje zamówienia, powstają zarówno na obrzeżach dużych miast, jak i w pobliżu istotnych węzłów komunikacyjnych. Jak się je buduje?

Hale o konstrukcji stalowej powoli wypierają obiekty murowane. Dlaczego? Ponieważ stalowe hale przemysłowe, hale magazynowe czy produkcyjne powstają dużo szybciej niż te wykonywane z użyciem tradycyjnych technologii, są tańsze w budowie i eksploatacji, a jednocześnie można je łatwo rozbudować lub przebudować wtedy, gdy firma się rozrasta albo zmienia profil działalności.

Poza tym hale stalowe pełnią różne funkcje. Odpowiednio zaprojektowane mogą być obiektami handlowymi, sportowymi, widowiskowymi, produkcyjnymi, magazynowymi czy tytułowymi halami logistycznymi.

Jak tworzy się hale logistyczne?

Projektowanie hal logistycznych

Zanim przystąpi się do projektowania tego typu obiektów trzeba m.in. dokładnie określić ich przeznaczenie, przeprowadzić badanie gruntu, poznać ukształtowanie terenu i potrzeby inwestora, a także ustalić, w jaki sposób będą składowane towary i jaki jest plan na dalszy rozwój firmy. Od tych kwestii zależy wybór konstrukcji obiektu, jego kubatura, powierzchnia, obudowa itp.

W trakcie przygotowywania projektu hal logistycznych zwraca się szczególną uwagę na to, aby ścieżki komunikacyjne pozwalały na szybki, bezkolizyjny rozładunek i załadunek towarów oraz na to, żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń do składowania.

forklift-truck-in-warehouse-or-storage-and-shelves.jpg

Etapy budowy stalowych hal logistycznych

W jaki sposób buduje się stalowe obiekty przemysłowe? Generalny wykonawca hal stalowych wyszczególnia pięć głównych etapów budowy. Są to: 1. zebranie dokumentacji i sporządzenie projektu, czyli etap, o którym wspomnieliśmy wcześniej, 2. wytwórstwo elementów konstrukcyjnych nazywane prefabrykacją, 3. montaż elementów konstrukcyjnych, 4. przeprowadzenie prac instalacyjnych i wykończeniowych oraz 5. odbiory i uzyskanie wymaganych zezwoleń.

Jeśli chodzi o prefabrykację, poszczególne elementy przygotowuje się wcześniej zgodnie z projektem tak, aby zoptymalizować ilość wykorzystanej stali, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo konstrukcji. Części przed dostarczeniem na plac budowy pokrywa się zabezpieczeniami antykorozyjnymi, które wpływają zarówno na trwałość, jak i na estetyczny wygląd obiektu.

Najtrudniejszym i najbardziej skomplikowanym etapem jest montaż konstrukcji stalowej. Zanim się do niego przystąpi, należy przygotować plac budowy i wykonać fundamenty. Dopiero później można rozpocząć łączenie ze sobą słupów, rygli, płatwi, stężeń i konstrukcji ryglowej. Na gotowym szkielecie montuje się kolejno okładziny ścienne i dachowe oraz wstawia się stolarkę – drzwi, bramy, okna i świetliki dachowe.

Następnie przeprowadza się obróbki blacharskie i wykonuje posadzkę przemysłową. Na tym kończą się prace budowlane, a rozpoczynają te związane z instalacją niezbędnych systemów oraz z wykańczaniem obiektu. Później należy już tylko uzyskać pozwolenie na użytkowanie i można w pełni korzystać z hali stalowej.