Gryzonie przebywające w ogrodzie mogą wyrządzić szkody wśród plonów i roślinności. Szczury chętnie osiedlają się w ogrodach w poszukiwaniu jedzenia i nie mają skrupułów, żeby wejść także do domu. Jak pozbyć się nieproszonych gryzoni z ogrodu?

Szczury w ogrodzie i domu

Istnieje kilka objawów, które zdradzają obecność szczurów w ogrodzie lub domu. To między innymi resztki pokarmów i nadgryzione opakowania z żywnością. Ślady po szczurzych zębach mogą być widoczne również na kablach czy na drewnianych elementach na ogrodzie i w domu.

Nierzadko dochodzi do sytuacji, gdy mieszkaniec spotka się oko w oko z nieproszonym gościem. Gdy ma się pewność o tym, że te niebezpieczne gryzonie osiedliły się na danym terenie, należy natychmiast podjąć odpowiednie kroki, by pozbyć się szczurów. Zwalczanie tego typu gryzoni jest istotne z tego względu, że szczury są nosicielami pasożytów i chorób, wyrządzają szkody w domu i w ogrodzie, a ponadto bardzo szybko się rozmnażają i stają się dużym problemem w zaledwie kilka tygodni.

Deratyzacja – profesjonalny sposób walki z gryzoniami

Jednym ze specjalistycznych metod zwalczania gryzoni jest deratyzacja, znana również pod pojęciem odszczurzania. To usługa realizowana przez profesjonalne przedsiębiorstwo, dzięki czemu nie musimy walczyć z gryzoniami we własnym zakresie. Deratyzacja to nie tylko pozbycie się szczurów z ogrodu lub domu, ale również zabezpieczenie terenu przed ewentualnym ponownym pojawieniem się nieproszonych gości. Odszczurzanie polega na zwalczanie gryzoni za pomocą środków chemicznych, fizycznych lub biologicznych.

Wśród domowych sposobów na walkę ze szczurami mogą być różnego rodzaju pułapki czy trutki. Należy jednak dokładnie przemyśleć rozstawienie narzędzi, by skutecznie zwabić intruza i żeby pułapki nie stanowiły zagrożenia dla innych zwierząt, bądź nawet człowieka.

Walka ze szczurami – profilaktyka

Niezwykle ważnym etapem jest zapobieganie pojawieniu się tych niebezpiecznych gryzoni. Należy pamiętać o szczelnym zamykaniu pojemników na śmieci, nie pozostawiać resztek jedzenia w różnych zakamarkach, a także zadbać o zakrycie ewentualnych dziur w budynku i ogrodzeniu.

Profilaktykę można stosować zarówno wtedy, gdy jeszcze nie mieliśmy nieprzyjemności ze szczurami w domu lub ogrodzie, jak i w momencie, gdy ten problem nas dotknął. Fachowcy zajmujący się deratyzacją doradzają także najkorzystniejsze rozwiązania i działania, które zabezpieczą teren przed dostaniem się nie tylko szczurów, ale również myszy i innych szkodników. Do realizacji usługi warto zatrudnić sprawdzoną firmę, która przeprowadzi odszczurzanie w bezpieczny i skuteczny sposób.