Na cenę nieruchomości składa się wiele czynników. Na niektóre z nich nie mamy wpływu, ale część z nich możemy udoskonalić, aby uzyskać jak najlepszą ofertę za działkę. Sprzedając działkę czy nieruchomość zadbać należy o odpowiednie podniesienie jej wartości.

Składniki ceny nieruchomości

Na cenę jaką możemy uzyskać składa się wiele czynników:

 • zabudowania i ich stan;
 • działka budowlana jest droższa od rolnej;
 • stan w jakim jest działka;
 • ekspozycja działki;
 • podział geodezyjny;
 • istniejące media;
 • infrastruktura w pobliżu działki jak szkoły, instytucje, drogi i ich stan.

Co możemy zrobić sami

O ile infrastruktura, jaka powstaje w pobliżu działki, nie zależy od nas, o tyle część tych rzeczy możemy zmienić. Warto zwrócić uwagę na:

 • media – można podciągnąć je do naszej działki (prąd, gaz, woda);
 • wyrównanie terenu – jeśli tylko odbędzie się to niewielkim kosztem to jak najbardziej;
 • zmiana statusu działki z rolnej na inną;
 • podział geodezyjny warto podzielić działki na pożądane do zabudowy wymiary;
 • oporządzenie roślinności.

Na co zwracać uwagę chcąc doinwestować działkę

Najważniejsze w pracach nad doprowadzeniem działki do stanu atrakcyjnego jest nieprzekroczenie pewnej granicy opłacalności. Jeśli nasz wkład podniesie cenę działki nieznacznie tylko, albo wręcz uzyskana dopłata pokryje co najwyżej koszty robocizny, to nie ma sensu wkładać w nią jakąkolwiek pracę.

Oporządzanie roślinności

Pies w trawie
pixabay.com

Względnie najprostszą i najmniej wymagającą od nas inwestycji kwestią jest oporządzenie roślinności na działce. Powinniśmy wyciąć brzydkie i najmniej wartościowe zadrzewienie, krzewy i siewki. Przy czym warto wcześniej oznaczyć co nam rośnie na działce. Mogą to być również bardzo wartościowe gatunki, jak stare drzewa owocowe czy ozdobne, które wystarczy tylko przyciąć wczesną wiosną. Możemy też ozdobić przestrzeń niskim kosztem, kupując kilka ciekawych gatunków traw ozdobnych.

Media

Chcąc podłączyć media musimy najpierw wysłać do przypisanego okręgu PGE czy innej spółki energetycznej wniosek o zapewnienie dostawy energii. O ile dana linia Nn nie przebiega przez naszą działkę. Następnie wnioskujemy o zrobienie przyłącza i czekamy na zgłoszenie się firmy wykonującej zadanie. Zazwyczaj skrzynkę zewnętrzną umieszcza się na ścianie budynku albo w granicy działki. W tym wypadku korzystniej będzie w granicy (o ile budynek nie istnieje). Tak samo składamy wnioski do miejscowego MPWiK o zapewnienie dostaw wody i podłączenia do sieci kanalizacyjnej.

Prace ziemne

Wyrównanie terenu i inne prace ziemne są zazwyczaj bardzo kosztowne o ile nie posiadamy koniecznego sprzętu. Inwestowanie w takie prace jest zasadne wówczas jeśli nasz teren wygląda jak pobojowisko, gdyż wywożono nań gruz i ziemię z wykopów. Wtedy jak najbardziej opłaca się go wyrównać i względnie pokryć warstwą dobrej ziemi.

Status działki

Jedną z najczęściej zniechęcających kupców cech działki jest jej status. Najwięcej problemów jest oczywiście z terenem rolnym i zalesionym. Jednak nie jest to jeszcze stracone. Zawsze warto zaglądnąć w gminie do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i sprawdzić na jakie cele zostały przeznaczone tereny, na których leżą nasze działki. Wtedy zmiana statusu nie powinna spotkać się ze sprzeciwem urzędników. Istotna jest też klasa ziemi. Te najbardziej korzystne są wykluczone z zabudowy jednorodzinnej czy inwestycyjnej.